MASZ SIEDZĄCĄ PRACĘ ? JESTEŚ W GRUPIE RYZYKA.

NIE UWIERZYSZ JAKI MA WPŁYW NA TWOJE ŻYCIE I ZDROWIE.

Wiele minut codziennego podróżowania autem lub autobusem do pracy, później co najmniej 8 godzin siedzenia przed biurkiem, a na koniec odpoczynek w domu przed telewizorem…

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że siedzimy aż 70 procent dnia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia praca siedząca plasuje się w pierwszej piątce największych zagrożeń dla zdrowia człowieka XXI wieku. Wyprzedziła nawet otyłość! Nic dziwnego. Praca siedząca, która wiąże się z brakiem aktywności fizycznej i spędzaniem minimum ośmiu godzin w tej w tej samej pozycji, jest powodem wielu negatywnych skutków dla naszego zdrowia. W takiej pozycji ciało człowieka musi przystosować się do niekorzystnego ustawienia , a to przekłada się na jego nieoptymalne funkcjonowanie.

Poniżej przedstawię Ci kilka największych negatywnych skutków pracy siedzącej:

Najbardziej cierpi na tym kręgosłup, który obciążony jest o wiele bardziej  (ok. 40-90%) niż w pozycji  stojącej.

1. Odcinek lędźwiowy:

W zaburzonej pozycji siedzącej dochodzi do zniesienia lordozy lędźwiowej i ogromnych przeciążeń, lokalizujących się w obrębie kręgów L3-S2. . Zaawansowane zmiany prowadzą do miejscowego bólu, a także bólu promieniującego do kończyn dolnych. W związku z ogromnymi naciskami wywołanymi zaburzoną postawą ciała, tworzą się osteofity drażniące korzenie nerwowe oraz zaburzające prawidłową ruchomość stawu. Istotną przyczyną bólów dolnego odcinka kręgosłupa jest brak podparcia pod plecy.

2. Odcinek szyjny:

Podobnie jest  w odcinku szyjnym, również tutaj dochodzi do stanów przeciążeniowych tkanek miękkich (mięśnie, więzadła kręgosłupa i miednicy) oraz struktur stawowych i krążków międzykręgowych. Dolegliwości tego typu, występujące u osób wykonujących prace w pozycji siedzącej są związane głównie z obciążeniem mięśni utrzymujących głowę w pozycji, która umożliwia naprzemienną obserwację monitora, dokumentu i klawiatury, oraz mięśni obręczy barkowej, utrzymujących ramię w pozycji umożliwiającej obsługę klawiatury. Potęgowane są one dodatkowo brakiem podłokietnika lub nieprawidłowym, wysokim ustawieniem klawiatury.

Kolejnym efektem spędzania czasu w długotrwałej pozycji siedzącej są dysfunkcje mięśniowe:

  • rozciągnięcie mięśni górnej części grzbietu;

  • przykurczenie mięśni klatki piersiowej oraz biodrowo-lędźwiowych;

  • osłabienie mięśni brzucha, miednicy, stabilizujących postawę ciała.

Prowadzi to do ograniczeń ruchomości ciała, co przenosi fizjologiczne osi środków ciężkości i doprowadza do obciążeń stawowych i zmian zwyrodnieniowych stawów. Siedzenie i przyjmowanie złej pozycji nie wymaga od mięśni pośladkowych oraz brzucha żadnej aktywności – te przyzwyczajają się do takiego stanu i pozostają bez ruchu. Znacznie pogarsza to stabilność i wykonywanie dynamicznych ruchów. Przykurczone mięśnie klatki piersiowej i biodrowo-lędźwiowe wpływają na utrwalenie nawyków związanych z nieprawidłową postawą. Złe ustawienie miednicy wpływa zaś na ułożenie całego kręgosłupa.

80% ludzi pracujących w pozycji siedzącej cierpi na bóle pleców

4. NADWAGA I OTYŁOŚĆ:

mięśnie spalają mało kalorii, a ich nadmiar powoduje odkładanie tkanki tłuszczowej,

5. Nadciśnienie i wysoki poziom cholesterolu

spowodowany jest wolnym przepływem krewi, co ułatwia zatykanie żył komórkami tłuszczowymi

6. Cukrzyca, choroby diabetologiczne i zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów

spowodowane są wysokim poziomem insuliny bo przecież bezczynne komórki mięśniowe nie reagują odpowiednio aktywnie na insulinę, co powoduje zwiększenie jej produkcji.

7. Jelita:
Bardzo poważnym skutkiem prowadzenia siedzącego trybu życia jest ucisk jelit. Spędzając większą część czasu siedząc doprowadzamy do tak zwanego syndromu leniwego jelita – pojawiają się problemy z wypróżnianiem, co skutkuje pojawieniem się zaparć, a nawet hemoroidów.

8. Żylaki i obrzęki nóg

bardzo często spowodowane są zaburzeniami krążenia i zastojem w żyłach spowodowany pracą siedzącą. 


9. Obniżenie nastroju, nerwice i zaburzenia depresyjne

Poniżej mniej oczywiste ale równie niebezpieczne skutki pracy biurowej:

Spotkania motywacyjne

Jeden z psychologów korporacyjnych powiedział jej, że kiedy pracodawcy na siłę próbują uszczęśliwiać swoich pracowników hasłami motywacyjnymi, ludzie odbierają te starania jako fałszywe i skutek jest dokładnie odwrotny. Zamiast grupy optymistów, mają negatywnie nastawionych pracowników. Gdyby tego było mało w ów pracownikach narasta flustracja.

Brak świeżego powietrza

Istnieją badania, które potwierdzają, że osoby pracujące w tzw. „zielonych” budynkach – z lepszą wentylacją i mniejszą obniżoną emisją CO2 – otrzymują wyższe wyniki w testach kognitywnych niż pracownicy tradycyjnych biurowców.

Więcej niż 55 godzin pracy w tygodniu zwiększa ryzyko zawału o 33%
Brak odpowiedniej ilości światła słonecznego / dziennego utrudnia zasypianie, obniża koncentrację i niszczy wzrok.
Ciągłe wpatrywanie się w monitor niszczy wzrok.

A teraz zastanów się przez chwile:
Pomyśl o sobie….
Jak sposób Twojej pracy wpływa na Ciebie? Na Twoje zadowolenie z życia?
Czy codziennie rano chętnie wstajesz i w pełni energii idziesz do pracy?
Wyobraź sobie…
Jak Twoje zadowolenie z życia wpływa na Twoją rodzinę? Na męża bądź żonę? Na Twoje dzieci? Na ich uśmiech? Na ich radość z życia?

Często nie zastanawiamy się nad tym w ogóle, przyzwyczajamy się z dnia na dzień coraz bardziej to takiego stanu i stylu życia…
A teraz przypomnij sobie swoją młodość… swoją chęć do życia.. swoje plany i marzenia….
Często do mnie trafiają ludzie, którzy zapominają o sobie, o tym co dla nich jest najważniejsze, często skarżą się, że to praca, że brak czasu, że dzieci, mąż, żona i 100 innych wymówek jest problemem. Czasem długo muszę ich przekonywać, że wystarczy tak niewiele, wystarczy zrobić taki mały krok, jeden malutki:

ZADBAĆ O SIEBIE, o swoje zdrowie, o swoje dobre samopoczucie, o energie i radość z życia. Poświęcić kilka godzin w tygodniu dla siebie, zadbać o to co najważniejsze.


Mając, świadomość zagrożeń związanych z wykonywaniem pracy siedzącej możemy, w porę zapobiec niepożądanym objawom i uchronić się przed dolegliwościami związanymi z jej wykonywaniem. Aktywny tryb życia i uprawianie sportu w czasie wolnym od pracy pomoże nam utrzymać serce, mięśnie i stawy w dobrej kondycji oraz dostarczy nam pozytywnej energii, radości z życia i dobrego samopoczucia. Wystarczy 3x w tygodniu po 1h.


I ci sami ludzie po miesiącu, dwóch, trzech… Mówią WOW życie nabrało znów kolorów.