Umów się już teraz

Pierwsze wejście GRATIS!

Akceptuję regulamin i politykę prywatności serwisu olgachainska.pl

W tym poradniku znajdziesz praktyczne sposoby co robić jeżeli znajdujesz się w grupie osób dotkniętych tą chorobą. Co więcej powiem Ci jak możesz ją wyciszyć, jak poprawić stan swojego zdrowia i pozbyć się wszystkich objawów! 

Zacznijmy od porcji statystyk z mojego gabinetu. 

Wykres przedstawia nawyki żywieniowe oraz dodatkowe czynniki osób, u których zdiagnozowano Hashimoto.

Jak widać, rozróżnić można kilka przeważających czynników, które występują u osób z chorobami tarczycy. Coraz częściej wśród jako przyczyn Hashimoto wymienia się: stres, problemy emocjonalne, nieprawidłowe odżywianie, zaburzony rytm snu, niedobór witaminy D3, może pojawić się wskutek przebytych niektórych chorób wirusowych oraz nieleczonych infekcji.

Choroby tarczycy to jedne z tych chorób z którymi należy po prostu nauczyć się żyć. Na początku może to wydawać się niemożliwe. Natomiast z czasem gdy poziom hormonów będzie już na odpowiednim poziomie, wtedy nie będzie ona już w tak dużym stopniu wpływała na Twoje życie. Oczywiście nie twierdze, że będziesz żyła jak osoba w 100% zdrowa, tak nie będzie. Do końca życia będziesz musiała przestrzegać pewnych zasad, aby Twój organizm działał w harmonii. 

Mam również dobrą wiadomość dla osób, które wskutek swojej choroby znacząco przybrały na wadzę. Najczęściej jest tak, że osoby takie nie mają już szans na to że schudną, po kolejnych nieudanych próbach zaczynają rezygnować z dalszych starań. Nie musi tak być wystarczy zastosować dietę, która unormuje poziom Twoich hormonów. Brzmi prosto? Właśnie tak jest, nie musisz stosować diet po kilkaset kalorii na dzień one wprowadzają tylko dodatkowe spustoszenie w Twoim organizmie. Plan żywieniowy powinien być indywidualnie dopasowany do stanu zdrowia, BMI, PPM oraz odpowiednio rozłożony na składniki odżywcze tj. węglowodany, białka, tłuszcze.

Jak powinna więc wyglądać odpowiednia dieta u osób z chorobami tarczycy? Muszę wyjaśnić, że prawidłowa praca tarczycy zależy od jakości i ilości spożywanych przez nas produktów. Pamiętaj, że to dawka czyni truciznę. Twoja tarczyca nie będzie funkcjonowała prawidłowo na diecie bogatej lub ubogiej w węglowodany i tłuszcze. Zadajesz sobie teraz pewnie pytanie skoro nie mogę jeść ani mało ani dużo tłuszczy, to ile ich powinnam właściwie jeść? Musisz znaleźć złoty środek. Musisz dostarczać odpowiednią ilość każdego ze składników odżywczych. Dlatego właśnie nieocenioną rolę odgrywa tutaj indywidualna dieta sporządzona przez dietetyka, taka która dobierana jest z uwzględnieniem Twoich wyników badań, niedoborów, aktywności fizycznej, wagi, wzrostu, Twoich nietolerancji oraz Twoich osobistych preferencji. Zawsze wychodzę z założenia, że to dieta jest dla Ciebie a nie Ty dla diety. 

Ważne jest aby zadbać również o właściwą zawartość składników mineralnych. Należy dobrać taką dietę, która będzie w pozytywny sposób oddziaływała na pracę innych narządów  wpływających również na działanie gruczołu tarczycowego.

I teraz zadajecie pewnie sobie pytanie: To co ja mam jeść? 

Odpowiedz nie jest prosta, ponieważ w każdym przypadku dieta powinna być ustalona indywidualnie i dostosowana do potrzeb pacjenta. Należy natomiast pamiętać o kilku ważnych elementach diety i ich przestrzegać. Zrezygnować z cukru w formie nienaturalnej, żywności przetworzonej, kwasów tłuszczowych trans a stosować dietę opartą na świeżych, nieprzetworzonych produktach bogatą w składniki odżywcze, witaminy i minerały. 

Z doświadczenia wiem, że moi pacjenci stosujący się do wskazówek żywieniowych, nie chcą z nich rezygnować. Mają więcej energii, siły i chęci do działania. 

Dlatego zachęcam do wdrażania krok po kroku zmian żywieniowych, a w konsekwencji zmiany stylu życia. 

Poniżej zamieszczam wykres obrazujący dolegliwości z jakimi borykały się kobiety, z rozpoznaną chorobą Hashimoto rozpoczynające ze mną współpracę.

Te same kobiety po 3 miesiącach od stosowania indywidualnie dobranej diety, udzieliły odpowiedzi jakie zmiany u siebie zauważyły.

Oczywiście istnieje kilka zasad, które bezwzględnie powinna wprowadzić każda osoba zmagająca się z chorobami tarczycy. 

Jeśli zmagasz się z Hashimoto i Twoje objawy utrzymują się, jeśli masz niepokojące objawy lub podejrzewasz, że w Twoim ciele dzieje się coś niepokojącego, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu. >>> „5 KROKÓW do zmiany diety i uspokojenia Hashimoto”