Choroba Hashimoto, jest chorobą autoimmunologiczną. Oznacza to, że organizm produkuje przeciwciała, które atakują tarczycę. Można wyciszyć chorobę, pozbyć się objawów, można doprowadzić do remisji. Wszystko zależy od tego skąd bierze się autoagresja. Powodów może być kilka. Jest to bardzo złożona choroba, gdyż często występuje z innymi chorobami z autoagresji: bielactwo, łuszczyca, RZS. Dietą można faktycznie poprawić jakość życia i wyeliminować większość dokuczliwych przy tej chorobie objawów. Z doświadczenia z mojego gabinetu większość pacjentek wskazuje na poprawę samopoczucia i wyników badań laboratoryjnych stosując indywidualnie dobraną dietę już po 3 miesiącach kuracji. Oczywiście wszystko uzależnione jest od zaangażowania pacjentki czy stosuje się w 100% do zaleceń żywieniowych i suplementacji.

Są pewne zalecenia ogólne które poznasz w tym poradniku, ale pamiętaj dla każdego chorego dieta i sposób leczenia powinien być dobierany indywidualnie na podstawie szczegółowego wywiadu medycznego, żywieniowego i analizie badań. W tym przypadku współpraca dietetyka i endokrynologa może bardzo poprawić jakość życia.

KROK 1 – REGULARNOŚĆ

Regularne spożywanie posiłków to zasada, którą powinnaś wprowadzić niezależnie od jednostki chorobowej, ponieważ jest to podstawą Twojego zdrowia. Zalecam, aby dzienne menu zaplanować między cztery a pięć posiłków, które należy spożywać regularnych odstępach czasowych. Ważne jest, by regularność jedzenia weszła nam w nawyk, bowiem wpływa ona na utrzymanie stałego tempa przemiany materii. Ostatni posiłek w ciągu dnia należy zjeść ok. 2-3 godziny przed snem.

KROK 2 – WARTOŚĆ ODŻYWCZA

Bardzo ważna jest również wartość odżywcza posiłków. Należy unikać diet niskokalorycznych i niedoborowych w białko oraz węglowodany, ponieważ mogą one powodować zahamowanie wydzielania hormonów tarczycy i zmniejszenie tempa metabolizmu. Zalecane jest spożycie produktów o niskim indeksie glikemicznym, które pozwolą na ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi, gdyż chorzy na chorobę Hashimoto mogą mieć problemy z jej prawidłowym poziomem.

Bardzo ważne jest również zmniejszenie spożycia tłuszczów trans oraz cukru zwartych w produktach typu fast-food, gotowych wyrobach cukierniczych i ciastkach.

KROK 3 – ZMNIEJSZ DO MINIMUM GOITROGENY

Warzywa i owoce są bardzo ważnym elementem każdej zdrowej diety. W chorobie Hashimoto, są jednak niezmiernie ważne, gdyż dostarczają przeciwutleniaczy i błonnika pokarmowego, a ich dobowe spożycie powinno wynosić minimum 0,5 kg. 

Jednak niektóre rośliny zawierają tzw. substancje antyodżywcze, takie jak goitrogeny. Zaburzają one wchłanianie jodu, który jest niezbędny do syntezy hormonów tarczycy i mogą być przyczyną powstawania wola tarczycy.

KROK 4 – POSTAW NA WITAMINY

Hashimoto cechuje słabsze wchłanianie związków mineralnych z pożywienia. Osoby te zmagają się nierzadko z nadwrażliwościami pokarmowymi, infekcjami prowadzącymi do wyczerpania zapasów składników odżywczych oraz problemami trawiennymi.  Współczesna żywność niestety również pozostawia wiele do życzenia. Niektóre objawy choroby mogą też wymagać większych dawek danego minerału, które mogą pomóc w uciążliwych objawach.

KROK 5 NIETOLERANCJE POKARMOWE

Przy obecnej już jednej chorobie autoimmunologicznej organizm bardzo często nabywa nietolerancji pokarmowych, jednak nie zawsze będą one takie same u każdej osoby. Komponując dietę dla osób chorych na Hashimoto należy wyeliminować, szkodliwe składniki. Spożywanie produktów nietolerowanych zaognia procesy zapalne, które przy Hashimoto i tak już są ogromne.

Jak już wspomniałam są to zalecenia ogólne, ale dla każdego przypadku dieta i sposób leczenia powinien być dobierany indywidualnie. Współpraca dietetyka i endokrynologa może bardzo poprawić jakość życia. Bez prawidłowego poziomu hormonów tarczycy organizm nie może pracować dobrze. W związku z tym niezbędna jest farmakologia. Odpowiednia dieta, powinna zapewnić odpowiedni metabolizm mimo rozchwiania hormonalnego oraz wyciszyć stan zapalny w organizmie. Remisja Hashimoto jest ściśle powiązana z jej leczeniem – dieta nie będzie miała sensu bez wprowadzenia leczenia i tak samo leczenie nie ma odpowiedniego efektu bez diety. Wiem, że zawsze zależy pacjentom na eliminacji przyczyny jednak jest to choroba autoimmunologiczna. Zarówno dieta jak i leczenie to leczenie objawowe, mające na celu zapobieganie skutkom choroby, zapobieganie pogorszenia się stanu zdrowia. Przeciwciała niszczą tarczycę. Ona już nie zostanie odbudowana. Nie ma leku który ja odbuduje, nie ma diety która zniszczy przeciwciała. Natomiast zachęcam do żywienia dostosowanego do jednostki chorobowej, ponieważ w prosty sposób możesz pozbyć się jej objawów, poprawić stan swojego zdrowia i odzyskać dobre samopoczucie.

Poznaj Historię Irenki i zobacz jak poprawiła swój stan zdrowia, samopoczucie i wyniki badań.

Umów się już teraz

Pierwsze wejście GRATIS!

Akceptuję regulamin i politykę prywatności serwisu olgachainska.pl