Z roku na rok coraz więcej par trafia do mojego gabinetu z problemem niepłodności. Jeszcze parę lat temu kobiety trafiały do mnie, aby schudnąć i po paru miesiącach stosowania diety zachodziły w ciążę. I dopiero w trakcie kolejnych konsultacji przyznawały się, że starały się o dziecko od roku, dwóch, a nawet 3 lat. Czy był to zbieg okoliczności? Z mojego punktu wiedzenia jako dietetyka z 7 letnią praktyką NIE !

Skąd bierze się niepłodność? W skrócie mówiąc z zaburzeń pracy organizmu.

A skąd biorą się zaburzenia pracy organizmu? Z niewłaściwego trybu życia.

A skąd bierze się niewłaściwy sposób odżywiania? Temat rzeka… ale w skrócie można powiedzieć, że z postępu naszej cywilizacji.

A skąd bierze się niewłaściwy styl życia? Z  LENISTWA. Ładniej powiedzieć się tego nie da.

A co o niepłodności mówi nauka, statystyki i badania?

Z definicji niepłodność określa się jako stan, w którym pomimo przynajmniej rocznego współżycia seksualnego z częstotliwością 3-4 stosunków tygodniowo bez stosowania środków antykoncepcyjnych kobieta nie może zajść w ciążę.

Obecne szacunki wskazują, iż niepłodność dotyka co 6 parę na świecie dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia (WHO, World Health Organization) zaliczyła niepłodność do grupy chorób cywilizacyjnych. W Polsce zjawisko jest częstsze niż światowa średnia i dotyka co 5 parę starającą się o dziecko.  Szacuje się, że niepłodność w Polsce dotyczy aż 9 milionów kobiet. Wg światowych doniesień po stronie żeńskiej zaburzeń niepłodności jest od 30 do 70%, zaś męskiej niecałe 40%.

Według najnowszych doniesień ze Stanów Zjednoczonych (Harvard School of Public Health) niewłaściwe nawyki żywieniowe i inne elementy stylu życia mogą stanowić aż 80% przyczyn niepłodności.  Do głównych przyczyn niepłodności badacze z USA zaliczają: wiek kobiety, nadmierna lub zbyt niska masa ciała, niewłaściwie zbilansowana dieta, niska jakość spożywanych produktów, niewłaściwa suplementacja, używki, stres oraz zmęczenie.

W Internecie można znaleźć mnóstwo artykułów co powinnaś jeść, aby zwiększyć swoją płodność, jakie produkty wybierać, jakie suplementy stosować i mnóstwo innych informacji pomimo tego każdego dnia przybywa kobiet niemogących zajść w ciążę. Jednak każdy z tych artykułów porusza tylko niewielką część problemu.

90% PROCENT MOICH NIEPŁODNYCH PACJENTEK NACZYTAŁO SIĘ ARTYKUŁÓW W INTERNECIE I NA WŁASNĄ RĘKĘ PRÓBOWAŁY MODYFIKOWAĆ SWOJE DIETY, ZAMIENIAĆ, WYKLUCZAĆ I DODAWAĆ WARTOŚCIOWE PRODUKTY SPRZYJAJĄCE PŁODNOŚCI BEZ JAKIEGOKOLWIEK EFEKTU.

W tym artykule przedstawię Ci problem niepłodności z za biurka dietetyka i trenera personalnego. Pokażę Ci  jego złożoność i przedstawię proste rozwiązania po zastosowaniu, których Twoja płodność znacząco się podniesie.

Jak wspomniałam na wstępie wróćmy do przyczyn zaburzeń pracy organizmu. Skąd one się biorą?

CZASY, W KTÓRYCH ŻYJEMY.

Wróćmy do naszej historii. Przed rokiem 90-tym mieliśmy czyste, zdrowe i pełnowartościowe pożywienie. Pomimo małej różnorodności produktów było na tyle rozmaite, że chcąc nie chcąc odżywianie nasze było w miarę zbilansowane. Bardzo dużo chodziliśmy, nie mieliśmy telefonów, samochodów, maili. Mieliśmy dużo więcej wolnego czasu, więcej odpoczywaliśmy i więcej czasu spędzaliśmy z rodzinami. Ale w latach 90 wszystko się zmieniło. Życie zaczęło nabierać tempa.  Zaczęła zalewać nas fala produktów wysokoprzetworzonych z dodatkami wzmacniaczy smaku, wypełniaczy i konserwantów. Konkurencyjność producentów wymuszała wyścig cenowy, co w konsekwencji stopniowo drastycznie obniżało jakość, a zwiększało „chemiczność” produktów. Szybkość życia wzrosła, nasza potrzeba chodzenia na skróty również. Nie mając świadomości, że produkty na półkach się zmieniły zaczęliśmy dokonywać łatwiejszych wyborów w postaci gorszego pożywienia. I ta spirala nakręca się coraz bardziej.

W efekcie, w dzisiejszych czasach dieta przeciętnego Polaka w wieku 20-40 lat staje się coraz bardziej uboga, zanieczyszczona i toksyczna dla organizmu. Aktywność fizyczna i ruchowa obniża się z roku na rok,  a poziom przewlekłego stresu, ilość używek i frustracja ze złego samopoczucia rośnie.

JAKOŚĆ PRODUKTÓW NA PÓŁKACH W SKLEPACH MA KOLOSALNY NA TO WPŁYW.

Produkty na sklepowych półkach z roku na rok zawierają  mniej substancji odżywczych a więcej chemicznych. Coraz trudniej skompletować tygodniową listę zakupów z dobrych, czystych produktów niezanieczyszczonych chemią. Gama gotowych produktów i półproduktów  fatalnej jakości rośnie niewiarygodnie szybko. To wszystko sprawia, że 99% produktów,  które spożywamy działa destrukcyjnie na nasz organizm. Jeszcze 5 lat temu przeglądając ciekawostki dietetyczne ktoś wrzucił skład gotowego hamburgera z marketu w USA. Pamiętam skład do dziś: substytut sera żółtego, substytut mięsa wołowego, bułka z ponad 140 pozycjami E i jakieś warzywa. Dla mnie na tamten czas było to coś nieprawdopodobnego a nawet niewyobrażalnego. Ale dziś? Już nie jest. W każdym markecie dostaniecie gotowy produkt z substytutem sera żółtego. Substytut to nic innego jak chemiczny zamiennik wyglądający jak oryginał. Nasza żywność pogarsza się w ekspresowym tempie.

NASZA WYGODA, LENISTWO I POTRZEBA CHODZENIA NA SKRÓTY.

W tych zachowaniach też należy doszukiwać się wpływu naszej mentalności. Polacy zawsze wybierają drogę na skróty, zawsze wybierają łatwiejszą opcję i zawsze wybiorą odpoczynek zamiast wysiłku. Tacy już jesteśmy. Nieświadomie wybieramy tańsze produkty, nieświadomie wybieramy gotowe produkty, bo tak jest szybciej i wygodniej i w konsekwencji nieświadomie nie przywiązujemy wagi do tego co wkładamy do ust. Bo tak po prostu jest nam łatwiej. 

Nasza uboga dieta, niska aktywność fizyczna wraz z dość dużą dawką przewlekłego stresu mają opłakane konsekwencje dla naszego orgazmu.

WSZYSTKO TO CO OPISAŁAM POWYŻEJ POWODUJE,

ŻE ORGANIZM NIE NADĄŻA Z PROCESEM ADAPTACJI I CHORUJE.

Objawów tej choroby jest wiele. Jeśli czytasz ten artykuł Twoim objawem jest bezpłodność, niepłodność czy trudność zajścia w ciążę.

A jaka jest skala zjawiska ?

Czy wiesz, że jest ponad 80 chorób dietozależnych ? A bezpłodność jest jedną z nich?

Czy wiesz, że 1/3 osób w Polsce cierpi na schorzenia spowodowane niewłaściwą dietą ?

JAKA JEST RECEPTA ?

Tak naprawdę rozwiązania są 2:

  1. In vitro zgodne z naszą mentalnością, lenistwem i wygodą na pozór najlepszy wybór. Raz, dwa lekarz da pigułki, komórkę zapłodni w laboratorium potem transfer i gotowe. Ciąża, poród i cukierkowe życie.

Ale czy na pewno jest tak kolorowo ? Czy to na pewno raz, dwa i już?

Średnio czas potrzebny na zapłodnienie In vitro waha się od 3 miesięcy do 1,5 roku, obejmuje kilkanaście badań, kilka wizyt w klinice i kosztuje od 8.000 do 25.000zł.

Pierwsze zapłodnienie najczęściej nieudane, kolejne badania, kolejne wizyty, kolejne 10.000 zł i jest, wreszcie się udało. I dodatkowy bonus: Komórka się podzieliła będziemy mieć bliźniaki. Podwójny sukces.

I tutaj znów zgodnie z naszą mentalnością nikt z nas nie myśli co będzie za 5,10 czy 15 lat… jaka będzie przyszłość i jakie będą konsekwencje. Żyjemy tu i teraz.

Jednak po głębszym przemyśleniu nasuwa się parę oczywistych pytań. Skoro organizm choruje a objawem tej choroby jest niepłodność czy na pewno dobrym rozwiązaniem jest wszczepienie w chory organizm zapłodnionej komórki i podtrzymywanie jej farmakologicznie przez pierwsze miesiące? Czy na pewno rozwój płodu w chorym organizmie to jest to o co nam chodzi? Jakie mogą być tego konsekwencje w przyszłości dla dziecka ?

A co z nami? Jeśli teraz organizm choruje i zablokował możliwość reprodukcji ? Czy to przypadek? Czy to na tyle poważny problem, że w takim stanie i kondycji nie powinien się rozmnażać?  Jak te zaburzenia wpłyną na moją przyszłość ? Cukrzyca za 5 lat ? Choroba wieńcowa za 10 lat czy może rak za 15 lat? Brzmi strasznie? Schemat zawsze jest bardzo podobny. Nadwaga, nadciśnienie, insulinooporność, cukrzyca, choroba wieńcowa, zawał lub udar. Pukanie w drzwi od jednego do drugiego lekarza z nadzieją, że da kolejne pigułki, za które zostawimy pół pensji w aptece i już będzie lepiej. Niestety nie będzie. Dodatkowo w między czasie dochodzi depresja albo zaburzenia odżywiania i mamy komplet. Bardzo to przykre ale codziennie oglądam jak ta spirala zaniedbań nakręca się do gigantycznych rozmiarów i opłakanych skutków. Czy na pewno tego chcemy ?

  1. Sposób drugi: Wiemy, że na 100% przypadków niepłodności 95% z nich to objaw zaburzeń pracy organizmu wynikających z niewłaściwej diety, braku aktywności fizycznej oraz stresu. Czy nie lepiej zadbać o te 3 czynniki doprowadzając do właściwej pracy naszego organizmu? Czy nie lepiej zadbać o swoją przyszłość nie narażając się na konsekwencje chorób i lawiny nieszczęść w przyszłości?

Ty decydujesz. Ty masz wybór. Którą opcję wybierasz.

Recepta z mojego punku widzenia jest jedna i bardzo prosta. Należy ustabilizować podstawowe 4 czynniki wpływające na kondycję organizmu a nasze ciało i umysł zacznie samo się regenerować. Ustabilizować lub wprowadzić w życie, jeśli któregoś nam brakuje. Te czynniki to: zdrowy sposób odżywiania czystymi produktami, aktywność fizyczna, właściwa suplementacja i relaks. Brzmi banalnie? Wszyscy wiedzą a nikt nie stosuje? Właściwe i umiejętne połączenie tych 4 czynników daje spektakularne efekty. Obserwuje je na codzień w gabinecie,  ale po kolei:

  1. ZDROWY SPOSÓB ODŻYWIANIA ma ogromny wpływ na wszystkie procesy zachodzące w naszym organizmie oraz zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie. Jaki jest ten zdrowy sposób odżywiania? Dla mnie zdrowy sposób odżywiania to przede wszystkim ograniczenie chemii w produktach do minimum oraz wybieranie produktów najmniej alergizujących. Istotnym czynnikiem są również właściwe proporcje białek, tłuszczy i węglowodanów. Następnym czynnikiem jest właściwe rozłożenie kaloryczności posiłków w ciągu dnia, właściwa ich ilość w ciągu dnia oraz połączenie. Ostatnim elementem jest właściwe nawodnienie.  Na każdy z tych tematów można napisać książkę lub przeczytać już istniejącą bo to bardzo obszerne tematy i trudno jest opisać to w tak krótkim tekście. W dalszej części tekstu będziesz mogła pobrać materiał, dzięki któremu krok po kroku wprowadzisz odpowiednie zmiany w swoim życiu.

 

  1. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA jest drugim najważniejszym czynnikiem wpływającym na nasze zdrowie. Prawidłowo prowadzona aktywność fizyczna zmusza nasz organizm do ciągłej adaptacji co ma zbawienny wpływ na jego odporność, funkcjonowanie i kondycję. Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na wydolność i prawidłowe funkcjonowanie układów: krążenia, oddechowego, pokarmowego, wewnątrzwydalniczego, moczowego i gospodarkę wodno – elektrolitową.

Ktoś mądry kiedyś powiedział:

„Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek,

ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu.”- Wojciech Oczko

W materiale do pobrania uwzględniłam również wprowadzenie w Twoje życie prostej aktywności fizycznej regulującej funkcjonowanie najważniejszych układów Twojego ciała.

  1. RELAKS to trzeci najważniejszy czynnik dla naszego zdrowia. Rozładowanie stresu, wyciszenie organizmu oraz rozluźnienie napięcia bardzo skutecznie niweluje negatywny wpływ stresu na nasz organizm. STRES w dzisiejszych czasach jest wszechobecny. Nie dość, że jest związany z tempem życia, brakiem poczucia bezpieczeństwa i niepewną przyszłością to dochodzą do niego takie składowe jak: konflikty wewnętrzne i tłumienie emocji. To ciche generatory przewlekłego stresu. Działają latami wyczerpując nasz organizm. Kolejnymi czynnikami stresu są problemy zdrowotne i sytuacje stresowe pochodzące z otoczenia. W trzech zdaniach wymieniłam 7 czynników, które dotykają każdego z nas każdego dnia, miesiąca, roku. Jednak najgroźniejszym dla naszego organizmu i zarazem najbardziej destrukcyjnym jest lęk. LĘK to wynik długotrwałego (liczonego latami) obciążenia naszego organizmu przewlekłym stresem.

Poradnik, który możesz pobrać uwzględnia również formy relaksu i proporcje jakie powinny być zachowane w porównaniu do aktywności fizycznej.

  1. SUPLEMENTACJA dla większości osób temat kontrowersyjny. Dla mnie ma ogromne znaczenie w procesie naprawy, rewitalizacji czy odchudzania. Suplementacja drastycznie skraca czas potrzeby organizmowi na powrót do prawidłowego funkcjonowania.

Tu posłużę się przykładem z gabinetu: Uzupełnienie Witaminy D.

– SAMĄ DIETĄ: bardzo precyzyjnie i  mocno zorientowaną na uzupełnienie Wit. D tylko z pożywienia bez suplementacji to około rok czasu od poziomu 9 do poziomu 50 jednostek.

– STOSUJĄC POPULARNY SUPLEMENT Z APTEKI to czas około 6 miesięcy.

–  Z SUPLEMENTACJĄ PRZETESTOWANĄ PRZEZ MOICH PACJENTÓW, którą ja polecam to TYLKO 2 miesiące. Wyniki potwierdzone badaniami krwi. Musicie pamiętać, że suplementy różnią się również jakością, składem, chemicznością i przyswajalnością. Tak samo jak każdy inny produkt.

I TO WSZYSTKO. TO JEST RECEPTA.

Jeśli nie wiesz od czego zacząć, nie wiesz jak się za to zabrać przygotowałam specjalny PORADNIK, który pomoże Ci w 10 krokach zadbać o Twoje zdrowie, zwiększyć płodność i najważniejsze ustrzec się przed spiralą problemów zdrowotnych w przyszłości. W poradniku przedstawiłam sposoby dzięki którym bez specjalistycznej wiedzy znacznie poprawisz swoje zdrowie i płodność. Niestety więcej informacji nie mogłam w nim przedstawić bez wywiadu medycznego, żywieniowego oraz wywiadu opisującego styl życia. Większa ingerencja w dotychczasowy styl życia mogłaby przynieść odwrotne rezultaty.

 

Co właściwie zmienia wykonanie 10 kroków z poradnika?

ZMIENIA WSZYSTKO!

Jeśli dasz z siebie 100 % za 30 dni będziesz w ciąży. Jeśli nie, zapraszam na konsultację.

Jeśli zastosujesz te kroki na zawsze będziesz cieszyć się długim, spokojnym i radosnym życiem. Nie będziesz włóczyć się po lekarzach, wydawać połowy pensji w aptece i starzeć się w kolejce do przychodni.

To nie jest recepta tylko na płodność. To jest recepta na ŻYCIE.

[LINK DO PORADNIKA]

 

Dla bardziej wymagających opracowałam KURACJĘ ZWIĘKSZAJĄCĄ PŁODNOŚĆ. Kuracja to połączenie:

– indywidualnie dopasowanej diety do stanu i zaburzeń pracy organizmu,

– indywidualne dobranie odpowiedniej suplementacji skracającej czas kuracji.

– wprowadzenie lub zmodyfikowanie aktywności fizycznej,

– wprowadzenie lub zmodyfikowanie zajęć relaksujących oraz dostosowanie ich do poziomu stresu.

Kuracja płodności trwa około 3 miesiące i w zależności od wybranego pakietu obejmuje video konsultacje z dietetykiem, video konsultacje z trenerem personalnym oraz dostęp do klubu fitness ON LINE. Zapewnia najbardziej indywidualne podejście i kompleksową opiekę.

Jak powstała kompletna kuracja?

Ostatnie 2 lata – czas wysypu ciężarnych pacjentek

Ostanie 7 lat mojej pracy zawodowej dietetyka poświęciłam na badania wpływu diety na nasz organizm. Przez mój gabinet w ciągu tych 7 lat przewinęło się ponad 7.000 pacjentów. Specjalizuje się w przede wszystkim w dieto terapii. Od momentu kiedy zaobserwowaliśmy u naszych pacjentek wzrost płodności zaczęliśmy bardzo intensywne prace nad kompleksową kuracją. Dzięki ciężkiej pracy mojego zespołu w ciągu ostatnich 2 lat zwiększyliśmy skuteczność terapii z 52 do 73 %.

Terapia to nic innego jak bardzo precyzyjnie skomponowana dieta połączona z czystą suplementacją, aktywnością fizyczną i relaksem dla organizmu indywidualnie dostosowana do pacjenta. Kluczowe w terapii jest połączenie tych 4 czynników w odpowiednim czasie i etapie kuracji. Ogromną  wagę ma również skład posiłków oraz wartości odżywcze poszczególnych produktów. Precyzyjny stosunek białek, tłuszczy i węglowodanów do substancji mineralnych i odżywczych ma kolosalne znaczenie dla Ciebie i Twojego organizmu.

Dzięki moim badaniom dziś znam recepturę, której efekty przechodzą najśmielsze oczekiwania moich pacjentek.

 

Olga Chaińska