Wstęp
Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Bardzo mały odsetek ludzi stosuje się do zasad prawidłowo zbilansowanej diety. Ten sam odsetek ludzi może również pochwalić się prawidłową masą ciała, prawidłowymi wynikami badań oraz brakiem niepokojących objawów.
Czas więc podkreślić jak ważne jest jedzenie i jak zdrowe odżywianie wpływa na Twoje zdrowie.
Błędne przekonanie
Grupa wynoszącą 100 osób, biorąca udział w anonimowym badaniu została zapytana o styl życia oraz stan swojego zdrowia, Wyniki są przerażające.
63% badanych osób nie wiąże swojego stanu zdrowia i samopoczucia z nawykami, które praktykują.
Czy na pewno nie ma to związku?
Zacznijmy od podstaw
Zapotrzebowanie energetyczne
Podstawowa przemiana materii (PPM vel BMR) to minimalne tempo przemiany materii zachodzącej w organizmie, konieczne do podtrzymywania podstawowych funkcji życiowych, takich jak oddychanie, wzrost oraz regeneracja komórek, praca serca czy utrzymanie optymalnej temperatury ciała.
Całkowita przemiana materii CPM to dobowe wydatki energetyczne człowieka związane z jego codziennym funkcjonowaniem. Stanowi sumę podstawowej i ponadpodstawowej przemiany materii.
Wartości odżywcze
Zgodnie z definicją wartością odżywczą określa się stopień, w jakim konkretny produkt lub jego porcja jest w stanie pokryć zapotrzebowanie organizmu w zakresie zachodzących w metabolizmie przemian. Makroskładniki są nam potrzebne do codziennego, zdrowego funkcjonowania. Dzięki nim chodzimy, myślimy, pracują nasze narządy.
Złe odżywianie ma wpływ na organizm
Przekroczenie zapotrzebowania kalorycznego prowadzi do nadwagi i otyłości. Są to zjawiska niekorzystne dla zdrowia człowieka, przyśpieszają choroby układu sercowo-naczyniowego, wywołują zmiany w wydzielaniu dokrewnym (cukrzyca), zmiany immunologiczne, itd. Otyłość skraca życie o 10 – 12 lat.
Otyłość jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych i poważnym problemem społecznym: w krajach rozwiniętych choruje na nią nawet kilkanaście do kilkudziesięciu procent wszystkich ludzi. Otyłość to stan, którego główną cechą jest nadmiar tkanki tłuszczowej – jakościowy (rozrost komórek) lub ilościowy (zwiększenie liczby komórek).
Główną przyczyną otyłości jest nieprawidłowy styl życia (człowiek przybiera na wadze, kiedy je za dużo lub wybiera niewłaściwe produkty i proporcje jest za mało aktywny fizycznie), jednak ludzie są w różnym stopniu podatni na rozwój otyłości. Nie wyjaśniono jeszcze, jakie czynniki genetyczne odpowiadają za skłonności do tej choroby i które szlaki komórkowe nie działają prawidłowo u ludzi otyłych. Jednak nie należy zapominać, że styl życia jaki nam towarzyszy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie.
Pełna świadomość społeczeństwa może wpłynąć na zwalczanie złych, a nabywanie dobrych nawyków żywieniowych.
Konsekwencje – skóra włosy i paznokcie
Nieprawidłowo zbilansowana dieta prowadzić może do wielu niedoborów witamin i minerałów. A to sprawia, że skóra, włosy i paznokcie nie są odpowiednio odżywione. Przez niedobory włosy stają się słabe, zniszczone i zaczynają wypadać garściami. Paznokcie zaś łamią się i na powierzchni płytek pojawiać się mogą przebarwienia. A skóra traci na jędrności, staje się szara i pojawić się mogą problemy z trądzikiem. Jeśli nadal zastanawiasz się, jak zdrowa dieta wpływa na człowieka, sprawdź, jak ty się odżywiasz oraz jaką kondycje mają twoje włosy, skóra i paznokcie.
Konsekwencje – samopoczucie
Warto również pamiętać, że przy niedoborze ważnych składników odżywczych może pojawić się problem z samopoczuciem. Możemy stać się rozdrażnieni, nerwowi, miewać napady agresji i problemy ze snem. To wszystko odbija się na jakości naszego życia.
Racjonalne odżywianie
Racjonalne odżywianie to takie, które pokrywa całkowite zapotrzebowanie człowieka na wszystkie składniki niezbędne do rozwoju życia i zachowania zdrowia. Wszystkie składniki odżywcze są równie ważne i niedobór jednego z nich prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Zapotrzebowanie na poszczególne składniki pożywienia jest bardzo różne – od stosunkowo dużego na węglowodany, białka, tłuszcze do bardzo niewielkiego na witaminy, składniki mineralne. Zależy od płci, wieku, aktywności zawodowej, klimatu, trybu życiu, rodzaju wykonywane pracy, itd.
Właściwe odżywianie oznacza przyjmowanie składników odżywczych, które:
- zapewniają dobrą sprawność umysłową i równowagę emocjonalną,
- gwarantują dobrą kondycję,
- zmniejszają ryzyko chorób,
- uwzględniają maksymalną długość zdrowego życia.
Wnioski
Tak więc osoby, które zastanawiają się, jak zdrowe odżywianie wpływa na człowieka, muszą zdawać sobie sprawę, że bez składników odżywczych zaburzona zostaje praca wszystkich układów i narządów. To ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Nieprawidłowa dieta może doprowadzić do niedoborów, a to skutkować może rozwijaniem się wielu chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów. Zatem odpowiednie odżywianie ma bardzo ważny wpływ na organizm człowieka. Żeby długo cieszyć się zdrowiem należy właściwie się odżywiać.
Sprawdź czy problem dotyczy też Ciebie